* RADÍ DERMATOLOŽKA MUDr. TEREZA GABRYŠOVÁ:

  DĚTI A SLUNCE  

I když všichni víme, jak nezdravé je spálení dětské kůže sluncem, málokdo odepře vlastním dětem v letních parnech pobyt u bazénu, rybníka či moře. Dětská kůže, která je velmi hydratovaná, ale málo chráněná vlastním tukem, je na slunci velmi zranitelná. Také rohovinová bariéra na povrchu kůže je mnohem tenčí než u dospělého člověka. Spálení dětské kůže sluncem je velice zrádné, dětská kůže se rychle vyléčí, ale genetická informace v bazálních buňkách kůže může zůstat navždy poškozená. Je vědecky dokázáno, že spálení kůže v dětství zvyšuje pravděpodobnost rakovinového bujení kůže v pozdějším věku. Melanom - nádor kůže z pigmentových buněk patří mezi nejzhoubnější rakoviny lidského těla, už při tloušťce 1 mm dokáže zakládat dceřiná ložiska v těle - metastázy a v té fázi je již většinou nevyléčitelný. Jeho výskyt v dětském věku je velice malý, to nás však nesmí ukonejšit. Pokožka vystavovaná v dětském věku slunci bude mít větší sklon ke vzniku pigmentových mateřských znamének, která mohou být zdrojem vzniku kožní rakoviny v dospělosti.

Jak děti při pobytu na slunci chránit? Kojence bychom na přímé slunce vystavovat vůbec neměli, nedělá to dobře ani kůži, ani očím. Kojenci dostávají dostatečnou dávku vitamínu D v mléce. Batolata je potřeba chránit pokrývkou hlavy s kšiltem, a je-li to možné, i ochrannými brýlemi s UV filtry a vhodnou ochranou kůže. Pod pojmem ochrana kůže si každý vlivem masivní reklamy kosmetických firem představí natření krémem s vysokou hodnotou SPF. Zde je namístě upozornit, že ne všechny krémy s ochranným faktorem proti UV (ultrafialovému) záření jsou vhodné pro dětskou kůži.

Pro dětskou pokožku jsou vhodné krémy s fyzikálními ochrannými faktory označované jako minerální, které škodlivé paprsky z kůže odrážejí, ale s vlastní kůží nijak nereagují. Firmy to řeší tím, že vyrábějí speciální krémy pro děti, které obsahují pouze bezpečné minerální filtry. Zcela nevhodné jsou chemické ochranné faktory, škodlivé záření totiž pohlcují, část ho chemicky zpracují, ale část propustí na pokožku. Ta se nespálí, ale opálí - což vyhovuje většinové populaci. Jeden dříve používaný chemický filtr již byl stažen kvůli kancerogennímu (rakovinu podporujícímu) působení a další chemické filtry v pokusech na zvířatech po vstřebání ovlivňují hormonální stav organismu. I když toto působení nebylo potvrzeno u lidí, je u dětské, relativně propustné kůže na místě preventivní zvýšená opatrnost. Kdo však praktikuje mazání dětí při pobytu u vody, jistě se setkal s několika komplikacemi - děti odmítají být opakovaně natírány, je jim nepříjemný nalepený písek na mastné kůži. Pokožka musí být ošetřena opakovaně, protože se krém stírá při hraní v písku a při otírání ručníkem, což souvisí s finanční náročností. Jedna tuba 30g ochranného krému při správném natření je určena pro 4-6 aplikací na celé tělo, to znamená, že vydrží na 1-3 dny pobytu na slunci.

Je možné to řešit jiným vhodným způsobem? Inspirujme se v zemích, kde tento problém řeší po většinu roku - v Austrálii a Jižní Africe. Tam děti po plážích a u bazénů běhají ve speciálních rychleschnoucích oblečcích s vysokým ochranným faktorem. Jsou to v podstatě tenké plavky zakrývající ramena a stehna, někdy celé končetiny. Oblečení nemusí být jen přiléhající, pro větší děti to mohou být sukně, široké kalhoty apod. Jejich důležitou vlastností je snížená propustnost pro UV záření, která je naopak velmi vysoká u mokré bavlněné látky.

U zboží zvolte Přidat do oblíbených.
Košík je prázdný.
zboží v e-shopu: 142 e-shop systém banan.cz