* ČOI: DESET Z JEDENÁCTI SOLÁRIÍ NEVYHOVĚLO KONTROLE

Deset z jedenácti namátkou vybraných solárií, která na přelomu září a října 2009 zkontrolovala Česká obchodní inspekce, nedodržovalo maximální přípustné hodnoty vyzařování a nevyhovělo tak evropské normě. Šlo již o druhou kontrolu u namátkově vybraných provozovatelů solárií - při první, která se konala v dubnu 2009, nevyhovělo limitům 8 z 10 solárií.  

V případě vyšších hodnot vyzařování a především v případech, kdy je limit překročen několikanásobně, se zvyšuje riziko ohrožení zdraví spotřebitelů. "Jedná se o tzv. riziko s odloženými následky," uvedla RNDr. Jana Příhodová, ústřední ředitelka České obchodní inspekce. "Nebezpečí spočívá v možném vzniku karcinomu kůže, rychlejším stárnutí kůže a dalších dermatologicky nepříznivých jevech," dodala.  

V jednom případě byl stanovený limit překročen čtyřnásobně. Provozovatelé, jejichž zařízení nevyhověla normě, musejí nyní zjištěné nedostatky odstranit.

ČOI nicméně zdůraznila, že solária byla vybrána namátkově a kvůli omezenému rozsahu kontroly nelze podle jejích výsledků jednoznačně usuzovat na stav ve všech soláriích v ČR. Jelikož druhá kontrolní akce potvrdila neuspokojivé závěry předchozího měření, rozhodla se ČOI v nejbližší době zahájit plošné systematické kontroly solárií.  

Zdroj: Tisková zpráva ČOI, únor 2010

U zboží zvolte Přidat do oblíbených.
Košík je prázdný.
zboží v e-shopu: 146 e-shop systém banan.cz